ארגון אולטראס הפועל חוגג 15 שנות קיום, ובמהלך סוף השבוע הקרוב ייערכו שני אירועים מיוחדים: ביום חמישי יתקיים הטורניר המסורתי "יצורניר" במתחם חודורוב, ויומיים לאחר מכן גולת הכותרת: מסיבת בריכה ב-"בורה בורה" בבת-ים עם "לאה קטמין" באלבום חדש, לצד שלל פעילויות והפתעות.

קצת היסטוריה. הארגון קם בתחילת עונת 98-99 תחת השם "היצורים" בכדי למחות על השחיתויות שהיו בקבוצת הכדורסל, וגם במטרה להעניק עידוד בלתי פוסק ואוהב לקבוצות הכדורגל והכדורסל. תוך כדי העונה, לאחר שנוצרו חילוקי דעות בין הפעילים, מקימי הארגון החליפו השם ל-"מיליציה האדומה", שמקורו הוא המיליציות האדומות באיטליה משנות ה-70 אשר מתאימות לזיהוי הפוליטי שלו כיחידים ושל הפועל כמועדון. במהלך שנת 2000 רצו להתאים את השם בדומה לשאר ארגוני האוהדים באולם, ובחרו ב-"אולטראס הפועל". 

"נוצרה תרבות עידוד מוזיקאלית"

"רצינו להכניס תרבות עידוד חדשה שאנשים לא הכירו", פותח את דבריו מאור הראל, מאוהדיה הבולטים ביותר של הפועל ואחד ממקימי קבוצת הכדורסל המחודשת. "אם תראה משחק של הפועל משנות ה-90 המוקדמות תשמע רק 'הפועל, הפועל' או 'אדום עולה, אדום עולה' ורצינו לשנות, להכניס רפרטואר גדול של שירים לקבוצה. דרך אגב, כבר ב-1998 עם הקמת "היצורים" לכל שחקן בסגל היה שיר משלו, ומשם נבנתה תרבות עידוד שעוד לא הייתה קיימת בישראל. בסופו של דבר לאחר התהליך שבנינו נוצרה גם תרבות עידוד מוזיקאלית, דבר שהוביל עד להקמתה של להקת 'לאה קטמין'".


עם יד על הלב, בלי להחמיא לעצמנו, האוהדים יתאהבו באלבום החדש של לאה קטמין בגלל העיבוד המוזיקאלי של השירים, וכשיגיעו למגרש יבער בהם לשיר אותם

"מה שהכי יפה באולטארס הוא שבכל שנה הארגון משתדרג", ממשיך מאור. בתקופה האחרונה לא יוצא לי להיות פעיל כמו פעם וכיף לראות שלא משנה מי בא ומי הולך, הארגון רק מתקדם מבחינת תפאורות הרבה יותר יפות. נוסף לכך, כשנכנסים היום לשער 5 אתה רואה מוזיאון של הפועל, מי חשב על זה בכלל בארץ? עד היום עובדים באצטדיון בלומפילד מספרים לי שגם בימים שאין משחק, מגיעים מבוגרים עם ילדיהם ורוצים לראות את המוזיאון: להסביר לילדים על שייע, סיני, לנדאו, תקווה וכולם".

"היה תכנון להמשיך את המוזאון גם לשער 4, אבל הנהלת הפועל ביקשה מאיתנו לעצור בגלל תכנון שיפוצים, מה שלא קרה עד היום והתפקשש מבחינת התזמון. מכבי כמובן בחרו להעתיק מאיתנו דבר שהם לא חשבו עליו בכלל זה נחמד, והם מנסים תמיד להיות יותר חזקים וגדולים משהו שכל החיים שלהם הם רוצים להיות, אבל מה שחשוב זה מי שעושה ולא מי שמראה, והגדולה להיות הפועל זה הצניעות הקטנה".

ובחזרה ללאה

"לא אתפלא אם אנחנו היחידים בעולם שיש להם להקה של האולטראס, שמתעסקת רק עם השירים של האוהדים. לא מעט שואלים אותנו לגבי סיבוב הופעות וכדומה, אך זו לא מטרתנו. לא קמנו במטרה להינות מההופעות, המטרה היא לאחד את הקהל, לגרום לכמה שיותר אנשים להגיע לאירוע שהטייטל בו הוא משפחת הפועל תל אביב. אסור לשכוח שבסופו של יום, כל אחד מחברי הלהקה עובד לפרנסתו והזמן בלהקה בא על החשבון האישי והכספי שלו, שכולם בהתנדבות מלאה ואין מטרות רווח אישיות, ככה שזה לא רלוונטי. המטרה האחת שלנו היא להביא ערך מוסף לכל סוגיית האהדה לקבוצה. לא משנה חילוקי דעות, הכי חשוב שכולם יבואו מאהבה אחת גדולה". 

2(77)

כיצד אתם בונים את המנגינות לשירים?

הכל ספונטני. יושבים בתוך אולפן הקלטות, שרים את השיר בדיוק כמו מהיציע ותוך כדי מכניסים את המוזיקה ומשחקים עם השיר בכדי שיגיע למקסימאליות שלו מבחינה זו. באלבום החדש "תלמדו אותנו איך להתנהג" כל השירים חדשים, למעט "מהיום שבו נולדתי" שיבוא באלבום הזה בגרסת יציע. בלי לאה השיר הזה בחיים לא היה תופס חזק ביציע כי זה שיר עם המון מילים, וכשאנשים שומעים את השירים בדרך ואחרי המשחק זה נקלט להם מהר וקל יותר לשיר. עם יד על הלב, בלי להחמיא לעצמנו, יצא אלבום שברוב השירים אוהדים יתאהבו בגלל העיבוד המוזיקאלי, וכשיגיעו למגרש יבער בהם לשיר אותם".

"קהילה חיה ונושמת"

לאחרונה האולטראס גם פתח חנות מוצרים מקוונת. "גם את זה לומדים תוך כדי תנועה", מסביר מאור. "קשה קצת עם הפרזטציה, אבל נדע איך להתקדם עבור האוהדים במטרה שתהיה אפשרות רכישה אינטרנטית ובקליק אחד המוצר יגיע עד הבית.  נקווה שבהמשך תהיה אפשרות דרך האתר להזמין גם כרטיסים להסעות למשחקי חוץ בשביל לייצר קהילה חיה ונושמת. אחרי הכל חשוב להבין שכולנו באותה סירה".

566 לפנ"הס- נבוכדנאצר
70 לספירה- טיטוס
1099-צבא הצלבנים
1517- האימפריה העותומאנית

לסיום, מהם לדעתך חמש התצוגות הגדולות של אולטראס הפועל?

"או-אה... אז למקום החמישי אבחר בתפאורה של הדרבי גביע הטוטו בעונת 2005-6, כשמכבי ניסו להגלות אותנו משער 5 ל-7 ולא הצליחו, הרמנו שלט "לא בחרנו בחיים נורמליים, בחרנו בך הפועל תל אביב". במקום רביעי התפאורה ממטדי בתחילת 2006-7 - "באנו לכבוש את ירושלים" שהיה צעד אמיץ וכיפי לעשות מול בית"ר, מה שעלה לנו בסוף המשחק במכות עם שוטרי משטרת ירושלים".
 
"במקום שלישי נבחרה התפאורה מהדרבי השלישי ב-2003-4: GATE-5" PRESENTS" , שהיה בשתי דגלי פריסה שנפרסו לאורך ונפתחו כמו סרט קולנוע בשילוב פירוטכניקה, שבעיני זה היה משהו שהייתי מאוד כגאה בו שהאולטראס הצליח להפיק. במקום שני ניצבת התפאורה נגד סלטיק בבלומפילד ב-2009-10, עם דגל פריסה בשער 8 עם הסמל של הפועל ובשער 7 הייתה דמות האוהד עם הכובע טמבל, שבעיני היו שני הדגלי פריסה הכי יפים שעשינו".

"ובמקום הראשון... דרבי האבוקות 1-3 ב-2002-3 של בלילי, לוז וטועמה. אגיד לך את האמת, עד היום שאני רואה את זה כל הגוף צמרמורות. אני פשוט מכור לזה. בתור ילד חוויתי אנרגיות שלא היו באף מקום בעולם, והמשחק הזה היה אחד מהחוויות הגדולות של חיי. על הדרך אפשר גם לציין את תפאורות "פועלי כל העולם התאחדו" והתפאורה מחיפה של המדען עם הכיתוב "אם לא היית קיימת – הייתי ממציא אותך".

424(4)